Naukowcy twierdzą, że oddychanie odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu aktywności mózgu i procesów poznawczych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy od lat próbują zrozumieć, jak działają procesy poznawcze w mózgu. Wydawałoby się, że tak prosta czynność, jak oddychanie, jest nieistotna dla działania najbardziej skomplikowanego organu w naszym ciele. Jednak nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Laval i opublikowane w Scientific Reports rzucają nowe światło na tę kwestię, ukazując, że oddychanie odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu aktywności mózgu.

 

Niewątpliwie wiele z nas słyszało o wpływie oddechu na nasz stan emocjonalny i zdolność koncentracji. Techniki medytacyjne i ćwiczenia oddechowe są stosowane w celu relaksacji i poprawy zdrowia psychicznego. Ale czy oddychanie może wpływać na sposób, w jaki nasz mózg funkcjonuje na poziomie neuronalnym? Odpowiedź brzmi: tak.

 

Oddychanie koordynuje aktywność mózgu w sieci przedczołowej podczas czuwania, wpływając na nasze procesy poznawcze. To odkrycie nie tylko otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia umysłu ludzkiego, ale także ma ważne implikacje dla praktyk medytacyjnych, które wykorzystują kontrolowane oddychanie jako narzędzie do zwiększenia świadomości i spokoju umysłu.

 

Wprawdzie wcześniejsze badania wskazywały na wpływ oddychania na aktywność mózgu, to obecne badania poszły o krok dalej. Odkryli, że oddychanie może powodować ciągłe przełączanie sieci mózgowych między stanami zsynchronizowanymi i niezsynchronizowanymi. Synchronizacja aktywności nerwowej jest kluczowym mechanizmem związanym z poznaniem, a obecne odkrycia mogą prowadzić do nowych metod leczenia i terapii.

 

Oddychanie, jako proces, który stymuluje szeroki zakres zmysłów, od mechanicznych doznań powodowanych przez powietrze przechodzące przez nos, po węch i odczucie rozszerzania się klatki piersiowej, może teraz być postrzegane jako ważny element w budowaniu naszego doświadczenia poznawczego. Ta prosta, a zarazem złożona funkcja życiowa, może być kluczem do zrozumienia, jak nasze ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane.

 

W erze, w której coraz częściej poszukujemy zrozumienia naszego wnętrza, odkrycie naukowców z University of Laval przypomina nam, że odpowiedzi na niektóre z najbardziej fundamentalnych pytań o nas samych mogą być ukryte w najprostszych i najbardziej podstawowych czynnościach życiowych, takich jak oddychanie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj