Naukowcy stworzyli „rybę” z ludzkich komórek serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcom z uniwersytetów Harvard i Emory udało się wyhodować prawdziwą biohybrydową „rybę” w tkankach ludzkiego serca. Być może to osiągnięcie pomoże wyhodować sztuczne serce.

 

Ryba biohybrydowa może pływać, kurcząc się w rytmie serca. Naukowcom udało się zautomatyzować skurcze. Dzięki temu ryby będą mogły „żyć” przez ponad 100 dni. Pływa w roztworze soli i glukozy. Naukowcy mają nadzieję, że da im to możliwość głębszego badania chorób serca, a także wyhodowania sztucznego analogu. 

 

Ostatecznym celem jest zbudowanie sztucznego serca, które zastąpiłoby serca dzieci, które urodziły się z wrodzonymi wadami serca, mówi Kevin Keith Parker, bioinżynier z Uniwersytetu Harvarda.

 

Ryba biohybrydowa ma dwie warstwy kardiomiocytów po obu stronach płetwy ogonowej. Kiedy jedna strona jest mocno ściśnięta, druga strona jest rozciągana, uruchamiając mechanizm sprzężenia zwrotnego, który powoduje kurczenie się rozciągniętej strony, a następnie uruchamia ten sam mechanizm po drugiej stronie w trwającym cyklu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj