Roboty stają się lepsze od ludzi. Powstaje poważna konkurencja na rynku pracy

Kategorie: 

Nie wszyscy to jeszcze zauważają, ale jesteśmy w trakcie wielkiej rewolucji przemysłowej. Zmiany, jakie nastąpią na Ziemi w jej wyniku można porównać tylko do wynalezienia maszyny parowej w XVIII wieku. Wpływ na nasze życie był wtedy ogromny i trwa do dzisiaj. Teraz jednak nadchodzi era robotyki. Jednych to zachwyca a innych przeraża.

 

Roboty od dawna montują nam samochody i nikogo już nie dziwią całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne. Ludzie potrzebni są tam głównie do nadzoru. Rozwój automatyki, robotyki i informatyki powoduje, że wkrótce nadzór nad większością maszyn mogą mieć inne automaty oparte o wyrafinowane systemy decyzyjne zasilane dzięki potędze sieci neuronowych.

 

Gdy patrzy się na powyższe nagranie Chińczyków pracujących jak roboty przy pakowaniu kart do gry to można uznać, że przynajmniej ci biedni ludzie maja zajęcie na tyle wymagające precyzji i myślenia, że zastąpienie ich robotami może być niemożliwe. Nic bardziej błędnego. Poniżej można zobaczyć, do czego zdolne są istniejące konstrukcje robotów. Ich ramienia stają się lepsze od ludzkich a precyzja działania powoduje, że jasne staje się, do czego to zmierza.

 

W ciągu najbliższych kilku lat nasza gospodarka może się zmienić nie do poznania. Trudno się zresztą dziwić, że maszyny zastępują ludzi, bo roboty nie chorują, nie jeżdżą na wakacje a poza tym nie trzeba za nie płacić horrendalnego ZUS i podatków, przynajmniej na razie. Zakup robota to jednorazowy koszt dla przedsiębiorstwa, ale może znacząco podnieść jego wydajność.  

 

Gdy zobaczy się, jakie są już możliwości robota typu Baxter i doda się do tego możliwość wyposażenia go w funkcjonalności w postaci takich chwytnych palców jak w powyższym przykładzie to widać, że jesteśmy w trakcie przełomu technologicznego, którego efektem będzie powszechna robotyzacja. Już teraz powstają wielkie maszyny pocztowe.

 

Automaty kasujące, które nadal jeszcze obsługują ludzie są w wielu supermarketach. Korporacja Google pracuje nad automatycznymi samochodami, zmiany są na progu. Wkrótce będziemy się musieli przyzwyczajać do obecności androidów i to bynajmniej nie tych z naszych smartfonów. Jeden robot typu Baxter kosztuje około 22 tysięcy dolarów, co nawet teraz nie jest kosztem szokującym. Obniżenie cen robotów nastąpi zapewne wraz z doskonaleniem technologii.

 

Już za kilka lat świat może wyglądać inaczej, czy zbliżymy się wtedy do społeczeństwa wolnego od pracy? Bardzo możliwe, że nastąpią jakieś zmiany społeczne, adaptacja może być jednak procesem długotrwałym i bolesnym. Wciąż nie brakuje takich osób, które taki postęp nauki po prostu przeraza. Trzeba przyznać, że gdy widzi się takie nagrania przedstawiające obecne możliwości robotów, które mogą nawet rzucać przedmiotami to robi się to dziwnie podobne do wizji świata z filmu Terminator.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem