Rewolucyjna technika głębokiej stymulacji mózgu może pomóc w leczeniu urazów mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze z Instytutu Medycznego Stanforda z powodzeniem zastosowali nową technikę zwaną głęboką stymulacją mózgu w leczeniu zaburzeń poznawczych spowodowanych umiarkowanym lub ciężkim urazem mózgu. Wyniki badania klinicznego, które przekroczyły wszelkie oczekiwania, opublikowano 4 grudnia w czasopiśmie Nature Medicine.

 

Urazowe uszkodzenia mózgu dotykają miliony Amerykanów, powodując trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i podejmowaniem decyzji. Chociaż niektórym osobom udaje się odzyskać niezależność, ich ułomności często uniemożliwiają im powrót do szkoły, pracy i aktywności społecznej. Do tej pory możliwości leczenia tych pacjentów były ograniczone.

 

Głęboka stymulacja mózgu, opracowana przez naukowców z Instytutu Medycznego Stanford i innych instytucji, ukierunkowana jest na układy mózgowe zaangażowane w uwagę i pobudzenie. Systemy te łączą wzgórze, stację przekaźnikową znajdującą się głęboko w mózgu, z różnymi punktami kory mózgowej, która kontroluje wyższe funkcje poznawcze.

 

W badaniu wzięło udział pięć osób, w tym Gina Arata, która doznała urazowego uszkodzenia mózgu w wypadku samochodowym w 2001 roku. Arata doświadczył znacznych trudności z koncentracją i pamięcią, a także niestabilności emocjonalnej. Po przyjęciu jej do badania lekarze chirurgicznie wszczepili jej urządzenie głęboko w mózg i skalibrowali jego aktywność elektryczną w celu stymulacji sieci dotkniętych urazem.

 

Wyniki były niesamowite. Arata natychmiast zauważyła poprawę swojej zdolności koncentracji i zatrzymywania informacji. Kiedy urządzenie było wyłączone, miała trudności z zapamiętaniem artykułów w sklepie spożywczym. Jednak po włączeniu urządzenia nie miała problemów z wypisywaniem owoców i warzyw. Dodatkowo nastrój Araty poprawił się, a ona była w stanie czytać i zapamiętywać informacje z książek.

 

Doktor Jamie Henderson, profesor neurochirurgii i jeden z autorów badania, wyjaśnił, że sukces tej techniki polega na celowaniu w nienaruszone układy mózgowe, które wspierają uwagę i pobudzenie. Takie podejście daje nadzieję osobom żyjącym z długotrwałymi skutkami urazowego uszkodzenia mózgu.

 

Przełom w głębokiej stymulacji mózgu otwiera nowe możliwości leczenia osób dotkniętych urazowym uszkodzeniem mózgu. Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu udoskonalenia i rozszerzenia wyników, wstępne wyniki są obiecujące i dają nadzieję na poprawę jakości życia milionów ludzi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj