Bateria cementowa może zmienić budynki i mosty w gigantyczne magazyny energii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy ze Szwecji opracowali pomysłowy sposób przechowywania energii w cemencie, który może zamienić całe budynki w baterie. To osiągnięcie, zgłoszone w magazynie Buildings, może być sposobem na zmniejszenie śladu węglowego przyszłej infrastruktury.

 

Budynki należą do największych odbiorców energii na świecie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalnie zużywają ponad jedną trzecią całej energii i odpowiadają za 40 procent emisji dwutlenku węgla. W cieplejszym klimacie klimatyzacja prawdopodobnie zwiększy ślad węglowy budynków. Tymczasem budowa betonowych dżungli w krajach rozwijających się gwałtownie rośnie, a cement używany do ich budowy powoduje ogromny ślad węglowy.

 

Nowa bateria cementowa to sposób na uczynienie budynków samowystarczalnymi i zrównoważonymi. Wyobraź sobie, że w ścianach i dachach budynków gromadzi się duża ilość energii słonecznej, aby zapewnić oświetlenie i inne potrzeby energetyczne, gdy słońce nie świeci. W ten sposób można też zapewnić energię elektryczną do systemów monitorowania na autostradach lub mostach, gdzie czujniki zasilane betonową baterią mogą wykrywać pęknięcia lub korozję” – czytamy w komunikacie prasowym Emmy Qingnan Zhang i Lupinga Tang, pracowników naukowych Wydziału Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Chalmers.

 

Zhang i jej kolega Luping Tang zaczęli od mieszanki na bazie cementu. Dodali do niego włókna węglowe, dzięki czemu materiał stał się mocny i przewodzący. Następnie wprowadzili elektrody w materiał: jedna elektroda jest wykonana z metalizowanej siatki z włókna węglowego z żelazną anodą, a druga jest wykonana z niklowanej siatki.

 

Naukowcy próbowali już w przeszłości tworzyć podobne akumulatory cementowe, ale urządzenia te były w stanie zmagazynować około dziesięciokrotnie mniej energii na wagę. Gęstość energii tych nowych baterii jest nadal bardzo niska w porównaniu z komercyjnymi akumulatorami. Ale ogromny potencjał baterii do budowy budynków, mostów i innej infrastruktury rekompensuje to ograniczenie. Pozwala również uniknąć toksycznych, drogich materiałów, ryzykownych łańcuchów dostaw i problemów etycznych w wyniku warunków  wydobycia metali do ich wytworzenia, które tak często występują w przypadku dzisiejszej popularnej technologii akumulatorów.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj