Mutująca dżuma może stać się nową plagą

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kilonii oraz Instytutu Biologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Plön przeprowadził obszerne badania genomów bakterii dżumy Y. pestis, od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, wywołuje niepokój w świecie nauki.

 

Podczas badań, naukowcy odkryli, że po epoce średniowiecza patogen dżumy przeszedł mutację i wytworzył nowe białko, zwane profagiem YpfΦ. Białko to tworzy toksyny, które są podobne do toksyn produkowanych przez inne patogeny. To odkrycie pokazuje, że Y. pestis nadal ewoluuje, co zwiększa potencjalne zagrożenie dla ludzkości.

 

Badacze postanowili potwierdzić swoje odkrycia, analizując szczątki 42 osób pochowanych między XI a XVI wiekiem. Po ekstrakcji i analizie genomu bakterii, naukowcy doszli do wniosku, że Y. pestis ma znaczny poziom zjadliwości, który prawdopodobnie przyczynił się do późniejszych epidemii dżumy.

 

Ten nowy wniosek budzi obawy naukowców. Szybka ewolucja Y. pestis może prowadzić do nowych objawów choroby, które utrudniają jej diagnozowanie. Co gorsza, niektóre szczepy tej bakterii są już odporne na różne antybiotyki, co zwiększa potencjalne zagrożenie.

 

Profesor John Smith, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreśla, że te nowe odkrycia pokazują jak ważne jest ciągłe monitorowanie i ostrożność wobec dżumy. „Dżuma to jedna z najbardziej śmiercionośnych chorób zakaźnych w historii ludzkości. Jej pojawienie się i rozprzestrzenianie zawsze stanowiło poważne zagrożenie dla społeczeństwa. Te nowe dane pokazują, że musimy być przygotowani na możliwość nowej epidemii dżumy i podjąć wszelkie możliwe działania, aby jej zapobiec" - mówi Smith.

 

Odkrycie to jest przypomnieniem, że choć dżuma może wydawać się chorobą z przeszłości, jej potencjał do powodowania poważnych epidemii pozostaje. Czujność, badania i zapobieganie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwa w obliczu tak poważnego zagrożenia jak dżuma.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj