Produkcja samochodów elektrycznych powoduje znacznie większą emisję CO2 niż spalinowych

Kategorie: 

Źródło: Volvo

Samochody elektryczne często przedstawiane są jako całkowicie bezemisyjne i "eko". Jednak to nie jest do końca prawda. Produkcja samochodów na prąd wytwarza aż o 70% więcej dwutlenku węgla niż w przypadku pojazdów spalinowych.

 

Najnowszy raport szwedzkiego koncernu motoryzacyjnego Volvo porównuje emisje CO2 wynikające z produkcji dwóch pojazdów - spalinowego XC40 i elektrycznego C40 Recharge. Według Szwedów, to właśnie produkcja elektrycznego pojazdu powoduje o 70% większą emisję tego gazu cieplarnianego do atmosfery, niż benzynowego samochodu XC40.

 

Raport pokazuje również, że samochody elektryczne faktycznie mogą być bardziej ekologiczne - na dłuższą metę. Volvo w swojej szczegółowej analizie wzięło pod uwagę nie tylko wydobycie surowców, procesy produkcyjne i tankowanie paliwa, ale też jazdę na dystansie 200 000 km przed ostateczną utylizacją pojazdu.

 

Uwzględniono również trzy różne scenariusze. Jeden był oparty na średniej globalnej podaży energii elektrycznej, drugi na przewidywanym bilansie źródeł regularnych i odnawialnych w UE28 (UE i Wielka Brytania), a trzeci na w pełni odnawialnej energii.

 

Okazało się, że w pierwszym scenariuszu elektryczny C40 Recharge musi pokonać dystans 109 918 km, aby osiągnąć emisyjną równowagę ze spalinowym samochodem XC40, a w całym cyklu życia będzie odpowiedzialny za mniejszą o 15% emisję CO2 niż pojazd z silnikiem spalinowym. W drugim scenariuszu, samochód elektryczny C40 Recharge uzyska równowagę już po pokonaniu 77 248 km, a ogólny poziom redukcji emisji spada do 30%.

 

Natomiast w trzecim scenariuszu, zakładającym zasilanie pojazdu elektrycznego wyłącznie energią odnawialną, C40 Recharge musi pokonać 48 280 km, aby uzyskać emisyjną równowagę, natomiast w całym cyklu życia będzie odpowiedzialny za emisję o 50% mniejszą, niż w przypadku spalinowego samochodu XC40. Podsumowując, raport Volvo pokazuje, że produkcja samochodów elektrycznych wcale nie jest "eko", lecz na dłuższą metę faktycznie przyczyniają się do mniejszej emisji CO2 do atmosfery i są bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Elektrik

Porównanie jest bez sensu, bo

Porównanie jest bez sensu, bo porównuje Volvo które nie potrafi dobrze produkować aut elektycznych. Aby porównanie miało sens powinni sprawdzić ile emisji gazów cieplarnianych powoduję produkcja 1 sztuki np tesla model Y w porównaniu do analogicznego Volvo spalinowego

Portret użytkownika dontworry

Nie jedzenia mięsa i weganizm

Nie jedzenia mięsa i weganizm zwiększają ilość metanu w atmosferze. Produkcja energii odnawialnej powoduje wzrost emisji CO2 podobnie jak i elektromobilość. Rezygnacja ze szczepień przeciw Covid-19 zmniejsza ilość chorujących. 

Portret użytkownika r.abin

 "Nie o to chodzi, by złapać

 "Nie o to chodzi, by złapać króliczka
Ale by gonić go
Ale by gonić go"
Spierwali kiedyś Skaldowie
Jeśli szukamy w tym jakiejś logiki - to najlepsza jest logika "Prokuratora"
On szuka osoby "której się to opacało"

Skomentuj