Naukowcy wyhodowali w laboratorium pierwszy miniaturowy ludzki mózg

Kategorie: 

Zespół naukowców z Institute of Molecular Biotechnology na austriackiej Akademii Nauk (IMBA) ogłosił, że udało im się stworzyć w warunkach laboratoryjnych pierwszy miniaturowy mózg, wielkości ziarna grochu. Tak zwany "organoid" osiągnął ten sam poziom rozwoju co 9-tygodniowy płód, jednak nie jest w stanie myśleć samodzielnie.

 

Miniaturowy twór powstał poprzez wykorzystanie zarodkowych komórek macierzystych bądź komórek skóry dorosłego człowieka. Naukowcy rozmnażali je w bioreaktorze, gdzie otrzymywały substancje odżywcze i tlen a całość umieszczono w specjalnym żelu. Odpowiednie środowisko okazało się niezbędne dla wzrostu komórek oraz formowania się w poszczególne obszary mózgu, takie jak kora mózgowa czy hipokamp, który jest odpowiedzialny za pamięć w pełni rozwiniętym mózgu.

 

Mózg osiągnął swój maksymalny rozmiar 3-4 milimetrów po dwóch miesiącach, natomiast przeżył tylko rok czasu ze względu na brak przepływu krwi, dzięki której składniki odżywcze i tlen mogłyby przenikać do środka struktury mózgu. Naukowcy nie ukrywają swojego zaskoczenia. Profesor Paul Matthews z Imperial College London powiedział, że ten miniaturowy mózg nie potrafi myśleć, jednak dzięki niemu będzie można w przyszłości zrozumieć wiele poważnych uszkodzeń i zaburzeń mózgu.

 

Naukowcy mają również nadzieję, że dzięki takim miniaturowym mózgom będą mogli testować najnowsze leki a samo wyhodowanie organu będzie oznaczało iż nie będą musieli już polegać na mysich mózgach, które jednak różnią się od ludzkich. Doktor Jürgen Knoblich, który kierował badaniami nad rozwojem "organoidu" oznajmił, że nie chciałby aby mózg urósł do większych rozmiarów i był bardziej rozwinięty, ponieważ mógłby zyskać świadomość.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem