Twierdzenie, że człowiek używa tylko 10% swojego mózgu jest mitem

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Trzeba przyznać, że w ostatnich latach popularna stała się teoria, według której człowiek używa jedynie 10% swojego mózgu. Naukowcy wypowiedzieli się na ten temat twierdząc, że jest to jedynie "bezsensowny" mit, który był powtarzany tak często iż ludzie po prostu w niego uwierzyli.

 

25 lipca, czyli już za kilka dni, w Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych odbędzie się premiera filmu "Lucy". Główna bohaterka przez przypadek otrzyma nadprzyrodzoną zdolność, która pozwoli jej wykorzystywać 100% swojego mózgu. Jak można przeczytać na promujących film plakatach: "Przeciętny człowiek wykorzystuje 10% mózgu. Ona wykorzysta 100%".

 

Środowisko naukowe zareagowało na ten film twierdząc iż człowiek wcale nie wykorzystuje tylko 10% swojego mózgu. Profesor neuropsychologii klinicznej na Uniwersytecie w Cambridge, Barbara Sahakian powiedziała, że twierdzenia tego typu nie mają żadnego sensu. Cały mózg jest aktywny i używany przez cały czas - neurony, komórki nerwowe zaangażowane w myśleniu - w naszym mózgu zawsze coś się dzieje.

 

Ponadto, różne obszary mózgu wykorzystywane są do różnych funkcji fizjologicznych, takich jak widzenie, słyszenie, mówienie czy kontrolowanie mięśni. Zdaniem profesor Sahakian, teoria iż tak znaczna część naszego mózgu jest nieużywana, nie będzie nawet poddawana analizie.

 

Natomiast Sam Wang, neurolog z Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych, który również określa powyższe stwierdzenie jako mit uważa, że ludzie lubią w to wierzyć, ponieważ mają wtedy nadzieję na możliwość samodoskonalenia się a koncepcja wkładania dużego wysiłku w rozwijający się umysł może brzmieć atrakcyjnie.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Czyżby ten film był

Czyżby ten film był dokumentem, opartym na faktach, że naukowcy próbują dyskutować z przedstawioną tam tezą? Nie wiem jak proceduralnie powinno wyglądać badanie wykorzystania mózgu przez człowieka. Prawdopodobnie domniemane 10% jest tak prawdziwe, jak 43 czy 97%. Równym mitem może być każde inne twierdzenie. Może zwyczajnie przyjąć, że nie znamy odpowiedzi. 

Portret użytkownika r.abin

Ta Barbara Sahakian - to

Ta Barbara Sahakian - to niedouczona jakaś. Przed około 6 miesiącami czytałem o facecie posiadającym "dziurawy" mózg, o objętości 10% normalnego. Napisałem nawet komentarz o drugim zanotowanym (przed 50 laty) przypadku angielskiego studenta matematyki z grubością kory mózgowej, równą 10% normalnej. Skoro ktoś, posiadający 10% mózgu, funkcjonuje normalnie*, to jak nazwać wydajność "normalnego mózgowca"?

*- pierszy przypadek dotyczył osoby upośledzonej

Portret użytkownika r.abin

Ten facet z porowatym mózgiem

Ten facet z porowatym mózgiem był troszkę niedorozwinięty, ale czytałem (w Problemach) o studencie matematyki Oxfordu, który miał korę mózgową, grubości 10% normalnej (i był dobrym studentem). Na jego (za dużą) głowę zwrócił uwagę lekarz klubowy (tam nie ma WF-u - tylko kluby sportowe), który potem napisał publikację w stylu " czy duży mózg jest nam potrzebny). Einstein miał mózg poniżej przeciętnej (coś 1380 g - a Turgieniew (pisarz)1600)

Portret użytkownika Dedal

Trzeba przyznać, że w

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach popularna stała się teoria, według której człowiek używa jedynie 10% swojego mózgu.
 
widzisz Johnny - ta teoryjka stała się popularna duuuuużo wcześniej, bo jakieś 60 lat temu - już wtedy sam ją powtarzalem za "wielkimi" badaczami.
Rozumiem, ze Twoje słowa są wynikiem mlodego wieku i odkrywania ameryki przez nowe pokolenie?
 

Portret użytkownika Morgon

Co nie znaczy że mózgu nie

Co nie znaczy że mózgu nie można przyspieszyć. W mózgu człowieka są obszary które pracują wolniej lub są słabo aktywne i tu przychodzą narkotyki które przyspieszają prace mózgu lub obszary takie jak LSD i pochodne lub amfetamina

Skomentuj