Studenci zbudowali drona, który zasilany jest wyłącznie panelami słonecznymi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Drony i fotowoltaika stają się coraz popularniejsze. Co otrzymamy, gdy połączymy te dwie rzeczy w jedną? Oczywiście będzie to dron zasilany energią słoneczną. Studenci z Narodowego Uniwersytetu Singapuru zbudowali właśnie taką maszynę.

 

Prototypowy kwadokopter został wykonany z lekkich materiałów i umieszczono na nim 148 ogniw słonecznych, które są jedynym źródłem zasilania. Co ciekawe, dron nie został wyposażony w baterię, ani żadne inne urządzenie pozwalające magazynować energię.

 

Podczas testów, bezzałogowiec ważący zaledwie 2,6 kg wzbił się w powietrze na wysokość 10 metrów. Jednak maszyna może latać praktycznie bez końca, oczywiście dopóki dron ma dostęp do światła słonecznego.

Opracowany przez studentów z Singapuru dron jest sterowany zdalnie, ale można również uruchomić tryb autonomiczny dzięki zainstalowanemu systemowi GPS. Ostatecznie bezzałogowiec może także otrzymać baterię, dzięki czemu mógłby gromadzić energię i latać nawet przy braku dostępu do promieni słonecznych.

 

Takie urządzenie posiada całkiem ciekawe zastosowania. Dron można wykorzystać np. jako latający panel solarny, który zapewniałby energię elektryczną do różnych celów. Zespół studentów zamierza rozwijać tę koncepcję i chce skomercjalizować swój wynalazek.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (3 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj