Pierwsza na świecie fabryka perowskitów powstała we Wrocławiu

Kategorie: 

Źródło: Saule Technologies

Firma Saule Technologies otworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną perowskitów. Fabryka powstała we Wrocławiu. Technologia może odmienić energetykę słoneczną.

 

Wielkie otwarcie fabryki i symboliczne przecięcie wstęgi nastąpiło 21 maja. Podczas konferencji prasowej wyjaśniono, jak przebiegają poszczególne etapy produkcji arkuszy paneli perowskit owych.

Źródło: Saule Technologies

Technologia perowskitowa została opracowana przez polską fizyk Olgę Malinkiewicz, która założyła firmę Saule Technologies. Drukowane panele perowskitowe w przeciwieństwie do typowych paneli słonecznych są znacznie lżejsze, bardziej elastyczne i częściowo przezroczyste. Można z nich korzystać również przy niepełnym nasłonecznieniu. Posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań, są równie wydajne co tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne na bazie krzemu, a ich produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska.

 

Na stronie internetowej Saule Technologies wyjaśniono, że początkowa wydajność produktu wyniesie około 10%, a jego całkowita cena będzie zależała od wymagań związanych z aplikacją materiału na powierzchni. Firma szacuje, że cena może wynieść 50 euro/m2 do 2022 r. Początkowy okres żywotności ogniw perowskitowych wyniesie kilka lat, jednak z czasem ulegnie wydłużeniu.

Źródło: Saule Technologies

Dzięki technice druku atramentowego można projektować moduły słoneczne z perowskitu o dowolnych kształtach. Obszary pokryte warstwą materiału można dostosować do indywidualnych wymagań.

 

Ogniwa perowskitowe są odporne na uszkodzenia spowodowane zginaniem i fałdowaniem. Elastyczność produktu końcowego zależy tylko od materiałów stanowiących podłoże i substancji kapsułkującej. Technologia jest kompatybilna z praktycznie każdym podłożem. Obecnie opracowane ogniwa są drukowane na elastycznej, przezroczystej folii, co pozwala je zainstalować np. na szybach okien.

Źródło: Saule Technologies

Co więcej, możliwe jest uzyskanie różnych poziomów półprzezroczystości. Mimo niższej wydajności wraz ze wzrostem przejrzystości jest ona nadal opłacalna ekonomicznie ze względu na wewnętrznie niski koszt technologii.

 

Grubość ogniwa słonecznego wynosi około 1 mikrona. Całkowita grubość modułu zależy od podłoża i technologii hermetyzacji, co jest określane przez wymagania konkretnego zastosowania. Natomiast waga ogniwa słonecznego jest znikoma w porównaniu z podłożem, a zatem całkowita masa zależy od materiałów, z których te elementy są zbudowane. Obecna waga modułów Saule Technologies to ok. 500 g/m2.

Źródło: Saule Technologies

Zastosowana technologia umożliwia projektowanie gotowego produktu w szerokiej gamie dostępnych kolorów. Jest to cecha szczególnie pożądana w budowaniu zintegrowanych aplikacji, umożliwiająca architektom projektowanie z dużym stopniem swobody.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (4 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika chester

Co najmniej 40 firm na

Co najmniej 40 firm na swiecie produkuje panele fotowoltaniczne. Jedna z nich jest w Japonii ktora podobno jest zainteresowana wspolpraca z Saulo Technologies. Tak ze panowie i panie proponuje chlodny prysznic zanim nie rozpalicie sie na smierc. Koncept tej polskiej firmy to tylko nakrapianie plastikowych arkuszy tuszem. Taki tusz mozecie kupic w Kanadzie online juz od lat. Sam mineral zostal znaleziony w gorach Kaukazu juz w 1846 roku! A jego wlasciwosci opisane jakies 100 lat temu. Gdzie jest wiec ta "rewelacja"? Elon Musk demonstrowal dachowki z tego materialu 5 lat temu.

Skomentuj