Naukowcy rozwiązali zagadkę co było pierwsze - kura czy jajko
Image

Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii dokonali przełomowego odkrycia, które pozwala odpowiedzieć na wieloletnią zagadkę „kury i jajka" z perspektywy ewolucyjnej. Badacze odkryli, że jednokomórkowy organizm Chromosphaera perkinsii, żyjący na Ziemi już ponad miliard lat, jest w stanie tworzyć struktury wielokomórkowe, co jest niezwykłym zjawiskiem dla tego typu organizmów.
Zespół badawczy, kierowany przez profesora Christiana Petita, przeanalizował Chromosphaera perkinsii, organizm odkryty w 2017 roku w osadach morskich u wybrzeży Hawajów. Okazało się, że te jednokomórkowe stworzenia potrafią tworzyć kolonie, które utrzymują się przez około jedną trzecią swojego cyklu życiowego i obejmują co najmniej dwa różne typy komórek. Jest to zaskakujące odkrycie, biorąc pod uwagę, że organizmy jednokomórkowe zazwyczaj nie wykazują tak złożonych struktur.
Jeszcze bardziej intrygujące jest to, że sposób podziału komórek Chromosphaera perkinsii i przyjęta przez nie trójwymiarowa struktura są uderzająco podobne do wczesnych etapów rozwoju embrionalnego zwierząt. Obserwacje te sugerują, że programy genetyczne odpowiedzialne za rozwój embrionalny istniały już przed pojawieniem się życia zwierzęcego lub że C. perkinsii ewoluowała niezależnie, aby rozwinąć podobne procesy.
Image

Natura dysponowała narzędziami genetycznymi umożliwiającymi tworzenie jaj na długo przed wynalezieniem kurczaków, podsumowują naukowcy. Oznacza to, że zdolność do tworzenia struktur wielokomórkowych, a nawet embrionalnych, istniała już na bardzo wczesnym etapie ewolucji życia na Ziemi, zanim pojawiły się pierwsze zwierzęta.
Odkrycie to rzuca nowe światło na długo dyskutowany paradoks „kury i jajka" z perspektywy ewolucyjnej. Badacze wyjaśniają, że natura dysponowała już narzędziami genetycznymi umożliwiającymi powstanie struktur przypominających jaja, zanim pojawiły się organizmy zdolne do ich składania, takie jak kury.
Publikacja wyników badań w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature" podkreśla znaczenie tego odkrycia dla naszego zrozumienia ewolucji życia na Ziemi. Zespół profesora Petita dostarczył nowych, fascynujących informacji na temat początków wielokomórkowości organizmów żywych.
- Dodaj komentarz
- 1591 odsłon
To co odkryli ci "naukowcy"…
To co odkryli ci "naukowcy" moim zdaniem jest niedorzeczne.Według nich najpierw było jajo i z niego wykluła się kura, a może to
była parka, co?
To jest ale blagier. Cała ta…
To jest ale blagier. Cała ta ewolucyjna bajka to ludzki wymysł takzwanych naukowców aby zyskiwali granty na nowe chore badania. Zywa komórka jest bardzo złożona i niemoże istnieć bez poszczególnych części. Niech we swojich laboratoriach wytworzą jakiekolwiek ziarenko, naprzykład maku, aby z niego wyrosła roślina, pięknie zakwitła a miała mnóstwo smacznych jadalnych nasion. Co jest to niemożliwe? Ciekawe, ale sami twierdzą, że się tak samo od siebie stało w jakisi prazupie.