Czy wariant Omikron może zakończyć pandemię?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wysoce zmutowana odmiana koronawirusa wkrótce może opanować świat. Rządy reagują, wprowadzając obostrzenia, a nawet zmuszając do szczepień. Na szczęście pojawiają się również głosy rozsądku. Zdaniem naukowca, panika przed wariantem Omikron może być nieuzasadniona, gdyż z jego pomocą możemy już zakończyć pandemię.

 

Epidemiolog prof. Tony Blakely, wykładowca Uniwersytetu Melbourne powiedział, że Omikron prawdopodobnie jest bardziej zakaźny od poprzednich wariantów, ale powoduje łagodniejszą chorobę niż Delta. Tak przynajmniej wynika z doniesień z Republiki Południowej Afryki, gdzie Omikron został wykryty po raz pierwszy. Sam Blakely mówił, że nowy wariant może być tym "błogosławieństwem", na które wszyscy czekali.

 

Zdaniem czołowego australijskiego epidemiologa, Omikron może wyprzeć dominujący szczep Delta i przybliżyć nas do końca pandemii. Oczywiście potrzebne są dokładniejsze dane na temat nowej odmiany koronawirusa, aby mieć pewność, że Omikron faktycznie stanowi mniejsze zagrożenie.

 

 

Podobnego zdania jest epidemiolog Catherine Bennett z Deakin University - jej zdaniem dostępne dane są optymistyczne. Z kolei Andrea Ammon, szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) mówiła, że infekcje spowodowane odmianą Omikron przebiegają łagodnie lub bezobjawowo.

 

Wcześniej nawet Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę, że reakcja świata na odmianę Omikron jest przesadzona, a zamykanie granic jest bezpodstawne. Jednak rządy najwyraźniej przestały słuchać rad WHO, gdyż zaczęły dokręcać śrubę - mamy kolejne obostrzenia, granice są zamykane, powoli wprowadzany jest przymus szczepień i promuje się przyjmowanie kolejnych "boosterów", a społeczeństwa są dzielone na szczepionych i nieszczepionych i antagonizowane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

O ile (w Polsce),

O ile (w Polsce), statystyczny chory,  umiera (na covida Delta) - po 13 dniach, to w RPA, umiera (na Omikrona) - po 30 dniach. Liczona (wg tych kluczy) śmiertelność, wynosi aktualnie* w RPA - 0,5%, a w Polsce - 2,5%
*- faktycznie odnosi się do stanu pacjentów przyjętych do szpitala w Polsce - przed 13 dniami i w RPA - przed 30 

Skomentuj