Panele słoneczne będą w przyszłości generować prąd nawet w nocy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis twierdzą, że współczesne panele słoneczne nie muszą funkcjonować jedynie w ciągu dnia. Stosując odpowiednie materiały możemy sprawić, że ogniwa fotowoltaiczne będą pracować zarówno w dzień, jak i w nocy, co zwiększy produkcję energii.

 

Od co najmniej kilku lat trwają prace nad panelami słonecznymi, które mogłyby wytwarzać energię elektryczną w nocy. Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis twierdzi, że takie urządzenia, bazujące na technologii ogniw termoradiacyjnych, mogłyby w nocy generować dodatkowe 25% energii, którą normalnie produkują w ciągu dnia.

 

Naukowcy wskazują, że obiekty cieplejsze od otoczenia uwalniają swoje ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Zatem stosując odpowiednie materiały i elektronikę możemy sprawić, że panele będą przekształcać podczerwień w energię elektryczną.

Eksperymenty nad tego typu technologią były prowadzone między innymi w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Jednak ich urządzenie skupiało się na wytwarzaniu energii wyłącznie nocą.

 

Natomiast badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że w niedalekiej przyszłości powstaną pierwsze panele słoneczne, które będą mogły generować energię elektryczną przez całą dobę i będą „przełączać się” między trybem dziennym a nocnym. Nowa technologia sprawi, że ogniwa fotowoltaiczne staną się jeszcze bardziej efektywne w wytwarzaniu czystej energii.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika hm...

w okresie letnim w miastach

w okresie letnim w miastach nagrzewanie sie betonu, kamień, blacha itd. elementow tez oddaje energie cieplną a z tym promieniowanie podczerwone, wystarczy odpowiednio zmodyfikować ich zamysł techniczny i będzie generowanie prądu....

Głosuj za
185
Portret użytkownika Orkan

W nocy mamy czarne światło o

W nocy mamy czarne światło o dużym napięciu. Należy więc przestawiać panele na przetwarzanie tego światła. Ponieważ czarne światło jest odwrotnością białego, więc wystarczy tylko odwrócić panele w drugą stronę. Trzeba więc mocować je na specjalnych zawiasach i po problemie.

Portret użytkownika tommy

powinien być ustawowy

powinien być ustawowy obowiązek aby w warunkach zabudowy już wprowadzić, że każdy nowy budynek musi mieć na dachu fotowoltaikę, przecież to nie są duże koszty w stosunku do całej inwestycji a mielibyśmy "zielonej" energii, TANIEJ energii ... toż to takie proste Smile

Skomentuj