Naukowcy pracują nad ciekłymi dyskami twardymi, zdolnymi do przechowywania ogromnych ilości danych

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Amerykańscy uczeni mogą dokonać znacznego przełomu w tworzeniu zupełnie nowych twardych dysków, które będą przechowywać ogromne ilości danych przy jednoczesnej miniaturyzacji urządzenia. Chodzi o specjalne, mikroskopijne cząsteczki, zdolne do przechowywania danych.

 

Najnowsze badania zdają się potwierdzać, że mikroskopijne cząstki zawieszone w wodzie mogą zostać wykorzystane w ten sam sposób co dzisiejsze talerze w twardych dyskach. Wystarczyłaby tylko jedna łyżeczka takich cząsteczek aby mogły one pomieścić nawet 1 terabajt danych.

 

Uczeni Sharon Glotzer i David Pine, którzy stoją za badaniami nad "ciekłymi twardymi dyskami", użyli zawiesiny koloidalnej ze specjalnie zaprojektowanymi nanocząsteczkami, które były ułożone w grupy po cztery lub więcej cząsteczek wraz z centralnym obszarem, działającym jako punkt wiązania. Gdy system został podgrzany, cząstki przyjęły różne konfiguracje.

Grupy składające się z czterech cząsteczek mogą przyjąć tylko dwie rozróżnialne konfiguracje - jedną z nich jest środkowy układ, przedstawiony na powyższym obrazku. Pozostałe dwa kształty są podobne do cząsteczek chiralnych. Te dwie różne konfiguracje mogą być odczytywane jako zera i jedynki. Zespół naukowców określił zastosowaną przez nich ciecz jako "koloid cyfrowy". Są to dopiero pierwsze kroki w kierunku opracowania "ciekłych dysków twardych". Wiadomo jednak, że w przyszłości technologia ta pozwoli przechowywać ogromne ilości danych.

 

 

Źródło: http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2014/sm/c4sm00796d#!divAbstract

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj